אבחון הפרעות קשב וריכוז בעזרת מסיחים שמיעתיים וויזואליים

מסיחים שמיעתיים וויזואליים בבדיקות מוקסו

ישנן שיטות שונות באמצעותן ניתן לאבחן הפרעות קשב וריכוז, כאשר, אחד מהדרכים האפקטיביות להשגת המטרה, היא באמצעות שימוש במסיחים שמיעתיים וויזואליים.

כידוע, הפרעות קשב וריכוז מתאפיינים ביכולת מחד, לקלוט מספר גירויים ולהתייחס לכולם בצורה שווה ומאידך, בהיעדר היכולת לבודד גירוי אחד מתוך שורה של גירויים ולהעניק לו את מלוא תשומת הלב הנדרשת – דבר זה מקשה על היכולת להתמקד בפעילות אחת אשר מצריכה תשומת לב מלאה כמו הכנת שיעורי בית לדוגמא.

מהסיבה הזאת, שימוש במסיחים שמיעתיים וויזואליים, יכול לספק את התמונה המלאה על קיום ההפרעה ועל מידת חומרתה.

מהו מבדק מוקסו (MOXO)?

מבדק מוקסו הוא מבחן ממוחשב, אשר פותח בישראל וייעודו לסייע בביצוע אבחון קשב וריכוז.

המבדק מדמה למעשה סביבה עם גירויים ויזואליים ושמיעתיים, בעוצמות ובאופנים שונים – כאשר, סוגי הגירויים בהם עושים שימוש במסגרת המבדק מותאמים לגילאי הנבדקים (ילדים או מבוגרים).

מטרתו של המבדק היא להגדיר את ביצועיו של הנבדק, בהתבסס על המרכיבים השונים של הפרעת קשב וריכוז ובין היתר: קשב, אימפולסיביות, תזמון והיפראקטיביות.

קיימות שתי גרסאות למבחן מוקסו: 

1. הראשונה מיועדת לילדים עד גיל  12 במהלכה יושב הנבדק מול מחשב ולוחץ על המקלדת כאשר מזהה את הדמות עליה הוסכם עם הבודק. מבחן מוקסו  זה אורך כ – 15 דקות ומחולק ל8 שלבים במהלכם משתמשים במסיחים מסוגים שונים. 

2. הגרסה השנייה מיועדת לילדים מעל גיל 13 ומבוגרים והיא ארוכה יותר ב מספר דקות כאשר שאר המבדק הוא בדיוק אותו הדבר.

בסיומו של המבדק, ניתן לקבל פרופיל אישי ומדויק לגבי מצבו של הנבדק, כמו גם את נקודות החוזק והחולשה שלו – פרופיל זה, מאפשר לאיש המקצוע, לקבל את התמונה המלאה לגבי ההפרעה עימה מתמודד הנבדק, לזהות את מקורה של ההפרעה ולהתאים עבורו את הטיפול המיטבי – אשר יכול להתבסס על מספר שיטות טיפול שונות.  

היכרות עם המאפיינים של ההפרעה

הודות למודעות הגבוהה למאפיינים השונים של הפרעת קשב וריכוז, כיום, ניתן לזהות את הסימנים אשר יכולים להעיד על קיומה של ההפרעה, כבר בגילאים צעירים – החל מגיל 6.

ברגע שמזהים את הסימנים המדוברים, ניתן לבקש הפניה לאבחון וכאמור, בהתאם לתוצאות האבחון, להתחיל ולטפל בהפרעה ולהקל במידה רבה על חייו של המתמודד עמה – כיום, יש לא מעט שיטות טיפול כמו: טיפול תרופתי, ביופידבק, נטורופתיה ושיטות רבות נוספות.  

 

מבחן מוקסו במרכז יהבים

במרכז יהבים מתבצעים מבחני מוקסו לכל הגילאים ובנוסף ניתן לבצע אבחונים מסוגים שונים כגון : מבחנים פסיכו דידקטיים, דידקטיים, אבחון וטיפול בשיטת אירלן ואבחוני כף יד. כל האבחונים מתבצעים על ידיד מומחים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר ומוכרים על ידי משרד החינוך .