טיפול בלקויות למידה

תגבור גם לבעלי לקויות למידה

חווים לקויות למידה? 

המונח לקויות למידה הוא שם כולל שמתייחס לסוגים רבים ושונים של קשיים בתחומי הלימוד היסודיים – חשבון, כתיבה וקריאה. לרוב מדברים על לקויות למידה אצל ילדים, אך אלו עשויות להתגלות גם בגילאים מבוגרים יותר כמו בתיכון או אפילו בלימודים האקדמאיים. ככל שהאבחון מוקדם יותר כך קל יותר לתת כלים להתמודד עם הלקויות ולהצליח בדרך ובקצב המיוחד לכל ילד.

במה מתבטאות לקויות למידה?

הסיבות להיווצרותן של לקויות למידה הן נוירולוגיות, אך אינן מעידות על פיגור או בעיה שכלית. ילדים המאובחנים כבעלי לקויות למידה הם בדרך כלל בעלי מנת משכל ממוצעת ומעלה, שחווים קושי במיומנות קוגניטיבית בסיסית או בכמה כאלו, כגון:

  • מוטוריקה עדינה או גסה
  • היפראקטיביות, אימפולסיביות ושאר בעיות קשב וריכוז
  • תפיסה חזותית
  • תפיסה שמיעתית
  • בעיות זיכרון ושימוש בו
  • התמצאות במרחב
  • התמצאות בזמן

קשיים במיומנויות אלו ואחרות עשויים להוביל ללקויות למידה אשר נחלקות לשלושה סוגים:

  1. דיסלקסיה – לקויות בקריאה
  2. דיסגרפיה – לקויות בכתיבה
  3. דיסקלקוליה – לקויות בחשבון

כיצד מטפלים בלקויות למידה?

אבחון וטיפול בלקויות למידה צריך להיעשות כשמתגלה קושי באחת המיומנויות שהזכרנו לעיל או כשנראה פער בין התלמיד לבין הכיתה ברכישת המיומנויות הנלמדות. ישנם מאפיינים שונים לכל שכבת גיל אשר עשויים להעיד על קיומן של לקויות למידה, ולא רק על קושי ספציפי.

 

אם אכן אובחנו ליקויי למידה אצל הילד, יש לפנות קודם כל אל בית הספר, ברובם יש כיתות מיוחדות ומורים שהוכשרו במיוחד עבור טיפול בלקויות למידה. ניתן לשלב את התהליך במסגרת בית הספר עם טיפול פרטי מחוץ לשעות הלימודים, אשר ישלים ויחזק את הנלמד בכיתה.

 

חשוב לשים לב להתפתחות הרגשית והחברתית של הילד. ילדים רבים שאובחנו כבעלי לקויות למידה סובלים מקשיים אשר פוגמים גם ביכולת החברתית שלהם. לפעמים התחושה שמשהו אצלם לא כמו אצל השאר פוגם בביטחון והוא זה שמקשה על התנהלות חברתית תקינה, וכמובן משפיע על המצב הרגשי והנפשי.

 

חשוב מאוד לתת תמיכה רחבה לילד עם לקויות למידה, לחזור ולהבהיר שאין לקשיים שלו שום קשר לרמת האינטליגנציה שלו, ואין הם מעידים שום דבר על יכולת ההצלחה שלו בעתיד, שיכולה להיות גם בתחומים בהם הקשיים שלו כלל לא יהוו מכשול.