חדש!!! רכישה ONLINE של מוצרים המיועדים למתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז.

תופעת אירלן

משקפיים עם עדשה צבעונית זה לא רק מגניב

נתקלתם פעם במישהו עם משקפי ראייה בעלות עדשות צבעוניות וחשבתם לעצמכם, COOL גם אני רוצה? אז קודם כל אתם צודקים כי מדובר במשקפיים סופר מגניבות. שנית אולי אתם לא יודעים, אבל סביר להניח שהאדם מולכם סובל מתופעת אירלן והמשקפיים הצבעוניות שהוא מרכיב, הן פשוט הטיפול שמחזיר לו את הקשב והיכולת לבצע פעולות באופן רגיל.

אז אם גם אתם סובלים מעייפות בקריאה, הטקסט "קופץ" מולכם  או "רוקד" על הדף, האותיות מתערבלות באופן שמקשה על הקריאה ויש לכם תופעות של צריבה בעניים וכאבי ראש בקריאה  – אולי אתם צריכים אבחון.

באירלן יהבים ניתן לעבור אבחון וטיפול בתופעה ע"י ורד יהב – מוסמכת אירלן בישראל. לנוחיותכם סניף בגדרה ובתל אביב.

ביאליק 18 גדרה. בתיאום מראש – 0546664914

דיסנצ'יק 5 רמת אביב, בתיאום מראש – 0546664914

מהי תופעת אירלן ואיך היא באה לידי ביטוי לסובלים ממנה

תופעת אירלן התגלתה ונחקרה ע"י הפסיכולוגית האמריקאית הלן אירלן בשנות ה-80 באוניברסיטת קליפורניה, במסגרת מחקר על סטודנטים דיסלקטיים. תוצאות המחקר הצביעו בבירור על קושי בעיבוד החזותי של האדם עקב לקות  אשר נגרמת מכך שהמוח אינו מעבד בצורה יעילה אחד או יותר מהצבעים הקיימים בקרן האור.

הלקות מתבטאת במספר סימפטומים:

  • התעייפות מקריאה לאחר פסקה או עמוד, ותחושה שמוכרחים לתת לעיניים מנוחה או לעשות הפסקה.
  • טקסט "קופץ"  או "רוקד" על הדף, האותיות מתערבלות להן או זזות בצורה המקשה על הקריאה.
  • עיניים שורפות  לאחר כמה דקות של קריאה, או שהראש מתחיל לכאוב.

כתוצאה מההפרעות על הדף, הקריאה הופכת להיות מעייפת, מתסכלת וכמעט בלתי אפשרית.  הכיתוב בשחור על גבי רקע לבן נראה באופנים שונים. נבדקים מספרים שהכיתוב נראה להם מטושטש, זז, שוקע, רועד, תלת מימדי ושיש לכך השלכות על הבנת הנקרא, על יכולת הלמידה וההתמדה בלימודים באופן כללי.

חשוב לציין כי רוב האנשים הסובלים אינם מדווחים על כך, מאחר והם מניחים שכך כולם רואים ואת  רובם לא שאלו עד היום את השאלה :”כשאתה מסתכל על דף כתוב, איך הכתוב נראה לך”? 

 

 
 

 

אבחון וטיפול בתופעת אירלן - שאלון קצר לקשיי קריאה

במידה וענית יותר משלוש תשובות חיוביות, מומלץ לפנות למאבחן בשיטת אירלן

ענה על השאלות הבאות:

 אבחון והתאמת שקפים

בשלב האבחון  נברר האם הנבדק אכן סובל מתופעות אותן שיטת אירלן פותרת, ובאיזו מידה.  האבחון מתבצע באמצעות שאלון שבו התייחסות למספר נושאים, המצביעים על קיומה של ההפרעה, לשאלון יש שנה חשיבות רבה, שכן הוא מצביע על הסימפטומים אותם חווה הנבדק.
 

התאמת שקפים צבעוניים

לאחר שלב זה, יתבצע אבחון נוסף לבדיקת הקושי בעיבוד החזותי ואם יתברר שקיים כזה, יותאמו שקפים צבעוניים מסנני צבע, לטובת הקלה על הקריאה, אם וכאשר יתברר כי השקפים הקלו באופן משמעותי, יותאמו משקפיים עם עדשות צבעוניות המסננות צבע, אשר יפסיקו את הקושי החזותי. למעלה ממיליון מבוגרים וילדים ברחבי העולם נעזרים בשקפים מסנני צבע ובמשקפיים במהלך הקריאה.
 

התאמת משקפיים עם עדשות מסננות צבע

משקפיים מסנני צבע: נועד לאלו הרוצים לעבור לשימוש קבוע ויומיומי במסנני אירלן ולאלה שתופעות השיטה משפיעות עליהם בצורה כל כך משמעותית שרק משקפים מסנני צבע עשויים לשפר את תפקודם היומיומי.  המיוחד בעדשות מסננות הצבע האלה הוא, שהאדם המרכיב אותן אינו רואה כלל צבע וההפרעות החזותיות שיש לו, נעלמות בזמן שהוא מרכיב את המשקפיים.

לאחר האבחון והתאמת השקפים או המשקפיים חל שינוי, לעתים דרמטי מאד, ביכולת הקריאה, בהבנת הנקרא ובכישורי הלמידה. אנשים שלא יכלו לקרוא יותר מעמוד או חצי עמוד בכל פעם, מצליחים להתמיד ואף ליהנות מהקריאה עם השקפים. אנשים אשר מתחילים להרכיב את המשקפיים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם וביכולתם לנהוג, לצאת החוצה  ולהעריך מרחק ועומק. השיטה קיבלה הכרה בינלאומית והיא מוזכרת בעיתונות מקצועית ובספרי לימוד. היא גם נחשפה במדיה בינלאומית, כולל: נשיונל ג’יאוגרפיק, תכנית הטלוויזיה האמריקאית 60 דקות, בוקר טוב אמריקה, בחדשות ה NBC NEWS, ABC WORLD NEWS ב BBC בטלוויזיה באירלנד, הונג קונג, הולנד, ניו-זילנד, קוריאה הדרומית ואוסטרליה.

את השלב הראשון של האבחון – הכולל התאמת שקפים – ניתן לעבור במרכז יהבים ע"י ורד יהב – מאבחנת מוסמכת לשיטה במהלך שנת 2020  תתחיל ורד, המאבחנת הראשית של המכון, סדנת אירלן מתקדמת בארה"ב שבסופה תוכל גם לבצע את התאמת משקפי האירלן ותהיה אחת מתוך 3 האנשים בישראל להם יש אישור להתאים משקפיים.

 

מקור חדשות N12

ורד יהב - מאבחנת אירלן מוסמכת ומייסדת מכון יהבים

מעוניינים לבדוק אפשרות לאבחון? השאירו פרטים ונדבר